Sosyal Medyanın Kariyerinize Etkileri

Hayatta çoğu kez sonradan fark edipte “keşke” dediğimiz ve içimizi çektiğimiz anlar olmuştur. Geç kalmışlık içimizi kemirir durur ama o geç kalmışlığı telafi etmek için parmağımızı bile kıpırdatmayız. Oysaki her şeyin bir telafisi vardır. Bunun da tek yolu inanmaktır.

Bende bir geç kalmışlığın kurbanıydım, belki de daha geç farkına varabilirdim bu farkındasızlığımın… Önemli olan bu geç kalmışlıkları fark ettiğiniz an geçmişin telafisini yapmak için daha çok gayret etmektir. Hayatınızda bazı kararlar alırken bir şeyler sizi etkilemiştir ve yol çizmenize yardımcı olmuştur. Onların yaptıklarını örnek olarak kendi çizginizi oluşturmaya başlarsınız. Benimde bu yolda örnek aldığım İK Uzmanı Gülsün Müftügildir. Bana yol gösterdiği için değerli ablama teşekkürlerimi sunmak istiyorum buradan 🙂

Nereden Başlanmalı?

İş sahibi olmanın her geçen gün zorlaştığı bir ortamda farklı olmak için çaba sarf etmek gerekiyor. Donanımlı bir yetenek havuzu var ve işverenler bu donanımlı adayların içinden tekrar en iyilerini seçiyor. Bizlerinde alanında en iyilerinden olabilmemiz için sürekli yenilikleri takip edip trendleri yakalamamız gerekiyor. Şirketler pazarlama alanındaki gelişmelerden sonra yeni aday potansiyellerini sosyal medya aracılığıyla takip etmeye başladı. Bunun için her aday öncelikli olarak “Linkedin” hesabı edinmelidir. Linkedin sayesinde birçok profesyonelle bağlantı kurabiliyorsunuz. Belki de profiliniz bir profesyonel tarafından beğenilip size iş kapılarını aralayabilir. Diğer sosyal medya sayfalarını; facebook, twitter gibi hesaplarınızı bu doğrultuda kullanmanız gerekiyor. Sizlerde belki benim gibi twitter üzerinden bir iş görüşmesine davet edilebilirsiniz. 🙂

Diğer en önemli ayrıntı ise kendi fikirlerinizi sunduğunuz bir blog köşenizin olmasıdır. Bu sayede fikirleriniz bir tıkla yüzlerce insana ulaşabiliyor ve sesinizi duyurmanız daha kolay olabiliyor. Tek yapmanız gereken bir yerlerden başlamak ve devamını getirmek. İnandığınız takdirde takipçileriniz de her geçen gün artacaktır.

Hayati Arpacı

1991 yılında Ordu doğumlu olan Hayati Arpacı, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunudur. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir özel hastane ile Dayanıklı Tüketim sektöründe beyaz eşya üretimi yapan uluslararası bir firmada staj deneyimi kazanmıştır. Çalışma hayatına 2013 yılında Fayda Akademi'de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başlayan Arpacı, Şubat 2015 itibariyle görevini İnsan Kaynakları Uzmanı olarak devam ettirmektedir. 2012 yılından bu yana hayatiarpaci.com adlı bloğunda İnsan Kaynakları alanında edinmiş olduğu bilgi ve birikimini özgün paylaşımlarını ile takipçilerine aktarmaktadır. 2015 yılında gönüllü bir proje ekibi tarafından gerçekleştirilen "Sosyal Medyada En Etkili 25 İK Hesabı" içerisinde 12. sırada yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir