Gözlerini Kapat, Sezgilerini Kullan: Karanlıkta Diyalog

Karanlıkta Diyalog Gayrettepe

Yolunuz Gayrettepe Metro İstasyonu’na düşer ve yerde “Dialogue In The Dark Istanbul Burada” yazılı etiketler gözünüze çarparsa lütfen o etiketleri takip edin. Yolun sonunda güzel bir etkinlik ve süper bir ekip sizi karşılıyor olacak.

14 Mart 2015 Cumartesi günü Karanlıkta Engelsizkariyer.com Blogger Buluşması etkinliğindeydim. Aklımdan hiçbir zaman çıkaramayacağım böylesine güzel bir etkinliğe davetlerinden dolayı Mehmet Kızıltaş’a teşekkür ediyorum.

 

 

Nedir Bu Karanlıkta Diyalog?

Karanlıkta Diyalog ile ilk tanışmam Selin Yetimoğlu’nun deneyimlemiş olduğu Karanlıkta Yemek adlı bir yazısını okumam ile başladı. Bu deneyim beni daha okurken heyecanlandırmıştı. Okuduklarımı kafamda canlandırmaya çalıştım ama sonucu tam bir korku ve endişe barındırıyordu. Aklıma elektrikler kesildiğinde o kapkaranlık odadaki çaresizliğim geldi ve irkildim. Ben bunları düşünürken bir gün Engelsizkaiyer.com Kurucusu Mehmet Kızıltaş bu deneyimi yaşamamız için İK Bloggerına yönelik bir etkinlik düzenlendi ve bu benim için güzel bir fırsattı.

Etkinlik sabahı ordaydım. O kadar erken gitmişim ki daha kepenkleri bile açılmamıştı. Yerdeki etiketler ve beklemek beni iyice heyecanlandırmaya başladı ki yavaş yavaş blogger arkadaşlarımızın gelmesi ile o kahvaltılı sıcak ortamda heyecanımı onlarla paylaşarak üzerimden bir nebze atlatabildim.

Karanlıkta Diyalog

Kahvaltı sonrası etkinlik için hazırlık yapmaya başladık. Yolumuzu kaybettiğimiz zaman navigasyonuna sarıldığımız, karanlıkta kaldığımızda ışığına ihtiyaç duyduğumuz ya da her etkinlikte bloggerların anlık olarak paylaşımda bulunduğu telefonlarımızı bir köşeye bıraktık. İlk yalnızlığı o anda yaşamaya başladım. 🙂 Elimize bir baston verildi ve iki grup oluşturarak arka arkaya sıralandık. Duvara dokunarak sıra sıra zifiri karanlığın içerisine girmeye başladık. Bu süreçte görme engelli çalışanlar gözümüz oldu ve onların yardımıyla bile bir masanın etrafında toplanmamız dakikalarımızı aldı. Masaya yerleştiğimizde grubumuz içinde odanın ve masanın nasıl bir şey olduğu hakkında fikirlerimizi paylaşmaya başladık. Kendimi masanın en ince ayrıntısına kadar dokunmak zorunda hissettim ve bütün yoğunluğumu dokunma duygusuna verdiğim için bu zamana kadar sıradan gelen bir şeyin önemini anladım. Ders 1: Şükür!

Yerleşmeyi becerebildiğimiz anda “Karanlıkta Diyalog”un kuruluş aşaması ile ilgili kısaca bilgi verildi ve 135 kentte 8 milyondan fazla insanın deneyimlemiş olduğu bu etkinliğin içerisinde olmaktan mutluluk duydum. Burada Mehmet Kızıltaş çok önemli bir konuya yer verdi. Görme engelli biriyle sokakta karşılaştığımızda ona karşı içimizde yardım etme ihtiyacı doğuyor. Bu tür durumlarda kendimizi frenlememiz gerektiğini ve sokakta görmüş olduğumuz görme engelli kardeşlerimizin eğitimli olduğunu belirtti. Onlara yardım etmek istediğinizde normal konuşma tonunda -görme engelli diye kulakları duymuyor değil- bir şeye ihtiyacı olup olmadığı sorularak yardımda bulunabileceğimizi tekrardan hatırlattı. Ders 2: Engellilerle Etkin İletişim!

Yapılan kısa bilgilendirme sonrasında bir atölye çalışmasına dâhil olduk. Herkesin eline belli boyutlarda tahta parçası verildi. Elimizdeki tahtanın boyutu ve şekli hakkında gruba bilgi verilerek bu parçalardan anlamlı bir bütün oluşturmamız istendi.  Sadece kendi tahtana dokunabiliyorsun ve gruptaki diğer üyelerin tahtalarına dokunman, bu tahtaları birleştirmen yasak! Tahtaları ifade ederken karış hesabı yaptık, elimizdeki bastonun plastik ucunu baz olarak ölçümlemeye çalıştık ama etkinlik sonunda bir gökkuşağı ortaya çıkaramadık. Ben o tahtanın bir renginin bile olacağını düşünemedim. Onlar için acaba mavi ne ifade ediyor? Ders 3: Takım Çalışması ve Empati!

Diğer etkinlik ise elimize tutuşturulan bir ip ile takım olarak düzgün bir kare ortaya çıkarabilmekti. Bu etkinlik, takım çalışmasını tam olarak yaşamamızı sağladı. Birbirimize dokunarak, birbirimizin sesini işitip hiza almaya çalışarak bir bütün olabilmenin önemini vurguladı. En son ne zaman hiç tanımadığınız birinin koluna girerek ona güvenme ihtiyacında hissettiniz? Ders 4: Çeşitlilik ve Güven!

Tüm bu verimli etkinlikleri tamamladıktan sonra “hadi artık kahve içebiliriz! 🙂 ” diye neşeli bir ses duydum. Karanlığa alıştım alışmasına ancak aydınlığa kavuşmak için de sabırsızlanıyordum.

-Eee ışıklar neden hala yanmıyor?

-Hani kahve içecektik. Yoksa…? İşte şimdi yandık!

diye söylenirken görme engelli arkadaşlarımız aracılığıyla masamızın üzerine termos, bardak, çatal, kahve ve kek konulmaya başlandı. Grup üyeleri görev dağılımı yaparak biri karanlıkta dikkatli bir şekilde sıcak su dolu olan termostan bardağa su doldurmaya çalıştı. Diğeri eliyle keki 8 eşit parçaya bölmek için gayret etti. Kimisi çatal, tabak ve bardağın dağıtılmasında görev aldı. Bunları kişilere uzatırken artık sesin hangi yönden geldiğini, iletişime geçerken parmaklarımızı şaklatarak iletişim kurabileceğimizi öğrenmiştik. Bu organizasyonun da başarılı bir şekilde, kimseye zarar vermeden üstesinden geldik. Ders 5: İletişim ve Takım Çalışması

Bütün bu etkinlikler sonrasında ise ışıklar açıldı ve zihnimizde canlandırdığımızdan başka bir masa ve oda… Herkes etkinlik sonunda nelerin farkına vardığı hakkında paylaşımlarda bulundu. Benimkisi ise hayal etmenin, dokunmanın ve empati kurmanın tadına varmak istiyorsanız muhakkak bu deneyimi yaşayın.

Karanlıkta Diyalog İK Blogger Buluşması

Hayati Arpacı

1991 yılında Ordu doğumlu olan Hayati Arpacı, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunudur. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir özel hastane ile Dayanıklı Tüketim sektöründe beyaz eşya üretimi yapan uluslararası bir firmada staj deneyimi kazanmıştır. Çalışma hayatına 2013 yılında Fayda Akademi'de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başlayan Arpacı, Şubat 2015 itibariyle görevini İnsan Kaynakları Uzmanı olarak devam ettirmektedir. 2012 yılından bu yana hayatiarpaci.com adlı bloğunda İnsan Kaynakları alanında edinmiş olduğu bilgi ve birikimini özgün paylaşımlarını ile takipçilerine aktarmaktadır. 2015 yılında gönüllü bir proje ekibi tarafından gerçekleştirilen "Sosyal Medyada En Etkili 25 İK Hesabı" içerisinde 12. sırada yer almaktadır.

5 thoughts on “Gözlerini Kapat, Sezgilerini Kullan: Karanlıkta Diyalog

  1. Çok güzel bi yazı olmuş. Ellerine sağlık:) Farkinda olmak, farketmek .. Tekrar hatirlattigin icin tesekkurler

  2. Süper bir betimleme.Her anı yaşadığımı itiraf etmeliyim.Hatta o termostaki suyu bile üzerime döktüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir