Bir Ofis Düşünün Ki Geçmişten Geleceğe Köprü Oluştursun!

Türkticaret.Net İK Blog20 Şubat 2015 Cuma günü mesai bitimine yakın Linkedln üzerinden Türkticaret.Net İnsan Kaynakları Müdürü Seyhan Koçak’tan bir mesaj geldi ve mesajın içeriği o kadar güzel hazırlanmıştı ki kimsenin kolay kolay reddedemeyeceği bir davetti. Seyhan Hanım’ın klavyesinden aynen şu cümleler dökülüvermiş; “Alışılmış işyerlerinden uzak ofisimizde siz İnsan Kaynakları alanında yazarlık yapan Blogger’ları misafir etmek istiyoruz. Teleferikte bir 5 çayı içelim, kozada sohbet edelim, yelken ofiste deniz havasını hissedelim”. Hiç düşünmeden “evet” dedim.

18 Nisan Cumartesi günü gelip çattığında 30 kişilik bir İK blogger ekibi ile Bursa’ya çıkartma gerçekleştirdik. Yolculuğumuzu deniz otobüsü ile gerçekleştirdiğimiz için zor bir yolculuk geçirdik ancak ofise girdiğimizde bütün yorgunluğumuz birden uçuverdi.

Klasik bir ofise girdiğinizde karşılaşacağınız ortam bellidir; çalışanlarına değer verdiklerini göstermek için pahalı ve ergonomik ofis malzemeleri ile karşı karşıya kalırsınız. Türkticaret.net ofisine adım attığınız an rengârenk, cıvıl cıvıl bir ortam size “hoş geldiniz, burada keyifli bir şekilde saatlerce çalışabilirsiniz” diyordu.

20150418_114704Kahvemizi yudumlarken Türkticaret.net Eğitim Koordinatörü Birgül Yanıklar, ofisin kuruluş hikâyesini ve bu konsepti hazırlarken nelere dikkat ettikleri hakkında bilgilendirme yaptı.  Birçok yaratıcı ofis konseptini incelediklerini ancak bunu yaparken bizi biz yapan değerleri unutmamamız gerektiğini, geçmişten geleceğe köprü oluşturacak bir ofis teması oluşturmanın farkında olduklarını belirtti. Beni en çok gururlandıran nokta da burası oldu. Yıllardır yabancı kaynaklı uygulamaları olduğu gibi öyle dümdük şirketlerimize uygulamaya çalışıyoruz ve neticesinde bizim değerlerimizi, bizim düşünce yapımızı yansıtmayan uygulamaları çalışanlarımıza benimsetmekte güçlük çekiyoruz. Türkticaret.net yönetimi bunu başarmıştı. Bu başarıyı da hiçbir zaman yapılan harcamaları dillendirerek reklam etmemişler. Türkticaret.net CEO’su Murat Yanıklar; “Ofise değil insana yatırım yapıyoruz. Çok defa soruldu ancak kimseye yaptığımız harcama hakkında bilgi vermedik.” diyerek gönlümde taht kurdu.

Gelin beraber Türkticaret.Net ofisini gezelim ve hikâyesini anlatayım:

20150418_114859

 

Bu görmüş olduğunuz garaj İnsan Kaynakları Müdürü Seyhan Koçak’ın çalışma odası. Bu konseptin seçilmesinin de elbet bir sebebi var; bilişim sektöründe faaliyet gösteren birçok büyük markanın, garaj çıkış noktasıdır. Örneğin Apple’ın temelleri Steve Jobs tarafından bir garajda atıldı.

 

20150418_135501

 

Hiç nostaljik bir teleferikte mülakata gireceğinizi düşünmüş müydünüz? Eğer bir gün Türkticaret.Net’in ilanına başvuru yapıp mülakata davet edilirseniz yabancılık çekmeyin diye mülakatın gerçekleşeceği ortamı paylaşayım istedim. 🙂

 

20150418_114829

 

Bu televizyonun hikâyesi çok geçmişe dayanıyor. Ben o dönemleri zar zor hatırlıyorum. Hatırlar mısınız TRT’nin İstiklal Marşı ile açılıp kapanan ve o renkli saatini?  Bu çalışma ofisi o yayın döneminden internet kullanımının artışı ile birlikte Youtube’a geçişini simgeliyor.

 

20150418_114745

 

İpek Yolunun en önemli merkezlerinden olan Bursa, yerli kozadan yerli ipek üretimi yapan ender şehirlerdendir. Halkın geçim kaynağı olan ipekçilik de unutulmamış. Sakın bir ortamda çalışmak isteyenler için ipek kozası şeklindeki ofis doğru bir tercih 🙂

 

 

20150418_114728

 

Bursa deyince aklan gelen ilk şeylerden biri de Mudanya’dır. Mudanya İskelesi’nden ilham alınarak yapılan bu çalışma ofisi tahmin ediyorum ki çalışanlara da birçok yeni fikir için ilham kaynağı olmuştur.

 

 

Ofisin 2.katı ise beni en çok etkileyen alan oldu. Bursa’nın mimari yapısını yansıtan ofisler ve komşuluk ilişkisinin önemini vurgulayan ortak bir alandan mevcut. Komşuluk ilişkisinin sıcaklığını bizleri ağırlayan Seyhan Koçak, Birgül ve Murat Yanıklar’dan bizzat hissedebildik. İlgi, alaka ve misafirperverliklerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

 

Türkticaret.Net ofisinde gerçekleştirdiğimiz röportajı da aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. 🙂

Hayati Arpacı

1991 yılında Ordu doğumlu olan Hayati Arpacı, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunudur. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir özel hastane ile Dayanıklı Tüketim sektöründe beyaz eşya üretimi yapan uluslararası bir firmada staj deneyimi kazanmıştır. Çalışma hayatına 2013 yılında Fayda Akademi'de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başlayan Arpacı, Şubat 2015 itibariyle görevini İnsan Kaynakları Uzmanı olarak devam ettirmektedir. 2012 yılından bu yana hayatiarpaci.com adlı bloğunda İnsan Kaynakları alanında edinmiş olduğu bilgi ve birikimini özgün paylaşımlarını ile takipçilerine aktarmaktadır. 2015 yılında gönüllü bir proje ekibi tarafından gerçekleştirilen "Sosyal Medyada En Etkili 25 İK Hesabı" içerisinde 12. sırada yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir