Bir İşe Alımcının Günlüğü-2

Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birinin Endüstri Mühendisliği bölümünden yeni mezun olmuş bir adayın özgeçmişi İşe Alım Uzmanı Ahmet’in masasının üzerinde duruyordu. Ayşe, üniversite dönemini sosyal kulüp çalışmalarıyla etkin bir şekilde geçirmiş, çeşitli projeler geliştirerek ödüller almış genç bir yetenekti. Yeni mezunlarla yaptığı her mülakat Ahmet’i heyecanlandırıyordu çünkü mezun olmanın vermiş olduğu mutlulukla biran önce iş hayatına atılabilmek için sabırsızlanan ve bu heyecanları gözlerine biraz ürkek biraz da heyecanlı bir şekilde yansıyan gençlere destek olmak istiyordu. Ahmet, Ayşe’yi karşıladı ve mülakat odasına doğru ilerlerken adayın, bir mülakata tabi olacağının bilinciyle giyim konusunda gereken hassasiyeti göstermiş olduğunu fark etti.

 
67039Ahmet, kendisini ve kurumunu tanıttıktan sonra Ayşe’yi tanımaya yönelik çeşitli sorular yönlendirmeye başladı. Mülakatın ilerleyen dönemlerinde Ayşe’ye; “Peki, bundan sonra neler yapmak istiyorsun” diye bir soru yönelttiğinde “Yönetici olmak istiyorum!” dedi. “Çok güzel, her insan hayatının belli evresinde bu unvana sahip olmak ister ancak bunun için kendine bir alan belirlemen gerekiyor. Sen hangi alanı tercih ediyorsun? İnsan Kaynakları, İş Analisti, Üretim Mühendisi?” Uzun bir süre sessizlik oldu, Ahmet, Ayşe’nin düşünmesine müsaade etti. Belli ki bu zamana kadar ne kendisi bu konu hakkında oturup düşündü ne de başka biri bu konu üzerine onu düşünmeye sevk etti. Biraz düşündükten sonra Ayşe; “Hangi alanda çalışacağımı bilmiyorum ama yönetici olmak istiyorum.” dedi. Ahmet, ücret beklentisini sorduğunda Ayşe hiç tereddüt etmeden 1.850 TL dedi. Bu ücreti neye göre belirlediğini öğrenmek istediği zaman üniversite hocasının kesinlikle bu ücretin altında çalışmaması gerektiğini ifade etti. Bunu duyduktan sonra Ahmet içten içe sinirlenmeye başladı. Bazı akıl (!) hocaları, öğrencilerinin kariyer hedeflerini belirlemesinde onlara destek olacağa yere, “sen saygın bir üniversitenin Endüstri Mühendisliği bölümünden mezunsun, kesinlikle bu rakamın altında çalışamazsın” diyerek onların gereksiz bir ego içerisine girmesini sağlayarak kariyerinde yanlış yönde ilerlemesine neden olduklarını düşündü.

 
Mülakat esnasında günün programını zihninde canlandıran Ahmet, mülakattan sonra bekleyen çok önemli bir işinin olmadığını fark edince vaktinin bir kısmını Ayşe’ye kariyer danışmanlığı yaparak geçirmenin daha faydalı olacağını düşündü. Öncelikle ona okumuş olduğu bölümden mezun olan kişilerin hangi alanlarda ve ne koşullarda çalıştıkları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. Ayşe bu bilgiler ışığında kendini bir süzgeçten geçirerek kişilik yapısı ve yetenekleri doğrultusunda üretim sektöründe çalışmak için gerekli yetkinliklere sahip olmadığını fark etti. Ama diğer alanlar için daha detaylı bir araştırma yapması gerektiğini belirtince Ahmet, bu alanlarda “Linkedln’den çalışan kişilere ulaşarak meslek için gerekli olan kişilik özellikleri, nitelikler, çalışma koşulları, mesleği tercih ettiğinde nasıl bir kariyer yolu izleyeceği hakkında tecrübe edinmiş kişilerden bilgi edin. Mülakatlarda ise tam olarak pozisyonun ne olduğunu, ne kadar eğitim alabileceğini, kısa ve uzun vadeli şirketin sunduğu fırsatları, maaş ve iş ortamı gibi bilgileri öğrenmenin doğru şirket ve meslek seçiminde isabetli kararlar vermeni kolaylaştırır” dedi.

 
Mülakatın sonunda Ahmet Bey, “bir gün yönetici olacaksın bundan hiç şüphem yok ancak kariyerinde, adının önüne gelen unvanlardan ziyade birlikte çalıştığın insanların adını duyduğunda kullandıkları sıfatlar çok önemlidir. Her zaman çalışma ahlakına uygun olarak hareket et.” diyerek Ayşe’yi kapıya kadar uğurladı. Artık Ayşe’nin geleceğe yönelik hayalleri ve beklentileri vardı. Ahmet Bey’in karşısına çıktığındaki o ürkek bakışların yerini ne yapabileceğini bilen, kendinden emin, parlayan gözler almıştı.

Hayati Arpacı

1991 yılında Ordu doğumlu olan Hayati Arpacı, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunudur. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir özel hastane ile Dayanıklı Tüketim sektöründe beyaz eşya üretimi yapan uluslararası bir firmada staj deneyimi kazanmıştır. Çalışma hayatına 2013 yılında Fayda Akademi'de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başlayan Arpacı, Şubat 2015 itibariyle görevini İnsan Kaynakları Uzmanı olarak devam ettirmektedir. 2012 yılından bu yana hayatiarpaci.com adlı bloğunda İnsan Kaynakları alanında edinmiş olduğu bilgi ve birikimini özgün paylaşımlarını ile takipçilerine aktarmaktadır. 2015 yılında gönüllü bir proje ekibi tarafından gerçekleştirilen "Sosyal Medyada En Etkili 25 İK Hesabı" içerisinde 12. sırada yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir