21. İnsan Yönetimi Kongresi’nden Geriye Kalanlar

GörselPERYÖN tarafından düzenlenen 21.İnsan Yönetimi Kongresi 5-6 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. İlk defa geçen sene katılma fırsatı bulduğum kongrede bu sene de aynı heyecanı yaşadım. Öncelikle davetlerinden dolayı Özlem Helvacı Kılıç ve Yiğit Oğuz Duman’a teşekkür ederim.

İstanbul trafiğinde sıkılmış bir şekilde yolculuk ederken kongre salonunu, fuar alanını ve kuytu bir köşeye sıkıştırılmış blogger masalarını geçen seneki izlenimlerinden istifade ederek gözümün önünde canlandırmaya başladım. Hızlı bir şekilde kaydımızı yaptırıp yaka kartımla içeriye girecektim ve şahane bir kalabalıkla karşı karşıya kalacaktım.  Beklediğimin üzerinde bir görüntü ile karşı karşıya kaldım. Kendinizi özel hissettiren kırmızı halılar ve mükemmel bir ışıklandırmayla salona giriş yaptık. Dikkatimi ilk geçen husus bloggerlar için ayrılmış masalar bu sefer sahneyi rahatlıkla takip edebileceğimiz şekilde ayrılmıştı. O an PERYÖN’ü tekrar tebrik etmek geldi içimden; doldurduğumuz öneri formlarının ve sunduğumuz fikirlerin dikkate alındığını hissettim.

Görsel

Bu sene blogger masalarının daha özel bir anlamı vardı. PERYÖN tarafından ilki düzenlenen İK Blog Ödülleri’i için bloggerlarını ağırlayacaktı. Neredeyse tüm İK Bloggerları oradaydı diyebilirim. Sosyal medya aracılığıyla iletişimde olduğumuz ama çeşitli nedenlerle bir araya gelemediğimizden bu kongre bizim için birleştirici alan oldu. Bahar Beyaznar, Canel Gürgen, Türker Okay, Ali Cevat Ünsal, Saygı Günenç gibi değerli arkadaşlarımla burada tanışma ve sohbet etme imkânı buldum. Kongrenin ikinci gününün sabahında İK blog Ödülleri için hepimizde tatlı bir heyecan vardı. Buradan İK Blog Ödülleri’nde dereceye giren Aydan Çağ, Saygı Günenç ve Müge Arslan’ı tebrik ediyorum. Yarışıyor gibi görünsekte kongre boyunca biz “bir”dik. 🙂 Herkes gibi bende kafamda ilk üçü belirlemiştim; birçok genci blog yazma konusunda cesaretlendiren, bizlere örnek olan değerli İpek Aral Kişioğlu, Cengiz Çatalkaya ve Fatmanur Erdoğan şeklindeydi.

Görsel

blog

Kongre, Fatih Türkmenoğlu’nun sunumuyla başladı ve açılışı yapmak üzere Yiğit Oğuz Duman sahneye davet edildi. Bu senede güzel bir organizasyonu başarılı bir şekilde yapmanın mutluluğu vardı ses tonunda… Kadının iş hayatına katılımı ve iş hayatında kadın-erkek eşitliliğinin kongrenin temasını oluşturacağı hakkında bilgilendirme yaparak ardından bomba gibi bir haberle salonu sevince boğdu. 2016 yılında Türkiye, PERYÖN aracılığıyla Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’ne ev sahipliği yapacağını açıkladı. Şimdiden 2016’yı iple çekiyorum. 🙂 Yiğit Oğuz Duman konuşmasının ardından sözü Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan’a bıraktı. Bakanlık olarak kadın-erkek eşitliği bilincini oluşturabilmek için yaptıkları projeler ve yatırımlardan bahsetti.

Benim için zorlu süreç bundan sonra başlıyordu. Kongre öncesi bir program oluşturmama rağmen programımda değişiklikler yaparak farklı oturumlara katılmaya karar verdim. İnsan Kaynakları, organizasyon içerisinde önemli bir konuma gelebilmesi için İK ölçümlemelerine daha fazla yoğunlaşması gerektiğini düşünüyorum. Bende kendimi bu doğrultuda geliştirecek kitaplar okumaya ve oturumlara katılmaya özen gösteriyorum.  Bilin Yazılım Genel Müdürü Zafer İnkaya moderatörlüğünde Bosch Türkiye İK Direktörü Lami Yağcılarlıoğlu ve DeFacto İK Direktörü Oğuz Erdoğan’ın firmalarında İK ölçümlemeleri için geliştiktirdikleri programlar hakkında bilgiler edindik. Geçen sene bu konu başlığını İK’nın üstadlarından Murat Demiroğlu yönetiyordu. Kendisini rahmetle anıyorum.

Programın 2. gününde ise İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy’un tecrübesizliğini nasıl başarıya, fırsata dönüştürdüğünü dinleme fırsatı bulduk. Beni en çok etkileyen tarafı “tüm çalışanını kucaklıyor olması ve başarısızlıklarını anlatmaktan rahatsız olmaması”ydı. Moderatörlüğünü Emin Çapa’nın yaptığı konuk olarak Fatmanur Erdoğan ve Av. Naciye Uçar’ın katıldığı kızlı erkekli bir sosyal medya oturumuna katıldım. Burada sosyal medyayı kullanan firmaların açık bir strateji izlemesi gerektiği, bu şekilde paydaşlarla daha kolay iletişim halinde olunabileceği ve “sosyal medya jandarması” şirketler üzerine çok güzel fikirler ortaya atıldı. Oturum en güzel yanı ise Fatmanur Erdoğan bir taraftan sunumunu yaparken bir taraftan da onunla tweetleşebiliyor olmaktı. 🙂

Kongreyi Mehmet Auf’un eğlenceli ve bilgilendirici sunumuyla sonlandırdık. Bizlere dolu dolu iki gün geçirmemizi sağlayan tüm PERYÖN ekibine teşekkür ediyorum. Eminim ki her sene yeni şeylerle bizleri yine şaşırtacaksınız. 🙂

Görsel

Bu arada ufak bir hatırlatma; 22. İnsan Yönetimi Kongresi 03-05 Kasım 2014’de. Ajandanıza not almayı unutmayın 😉

Hayati Arpacı

1991 yılında Ordu doğumlu olan Hayati Arpacı, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunudur. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir özel hastane ile Dayanıklı Tüketim sektöründe beyaz eşya üretimi yapan uluslararası bir firmada staj deneyimi kazanmıştır. Çalışma hayatına 2013 yılında Fayda Akademi'de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başlayan Arpacı, Şubat 2015 itibariyle görevini İnsan Kaynakları Uzmanı olarak devam ettirmektedir. 2012 yılından bu yana hayatiarpaci.com adlı bloğunda İnsan Kaynakları alanında edinmiş olduğu bilgi ve birikimini özgün paylaşımlarını ile takipçilerine aktarmaktadır. 2015 yılında gönüllü bir proje ekibi tarafından gerçekleştirilen "Sosyal Medyada En Etkili 25 İK Hesabı" içerisinde 12. sırada yer almaktadır.

2 thoughts on “21. İnsan Yönetimi Kongresi’nden Geriye Kalanlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir